טיולי קיץ בגורדוניה ובסביבה

הרכס עליו שוכן מלון יערים מתנשא לגובה של כ-800 מטרים. המשמעות הפשוטה היא שכמעט אף פעם לא באמת חם כאן. ובכל זאת, אם אחרי שטבלתם בבריכה, נחתם וביליתם אתם רוצים לצאת מן המלון לטיול קיץ – הנה כמה אפשרויות מצוינות, שמאפשרות לטבול במים קרירים באזור הסמוך לגורדוניה.

עין כפירה

הבריכה הנעימה של המעיין עין כפירה זוכה לצל רחב שמטיל עליה עץ תאנה גדול. כאשר העץ מניב פירות זאת הפינה המושלמת לבלות בה יום קיץ – מים מתחת ותאנים מעל. ההגעה אל המעיין כרוכה בהליכה שנמשכת כחצי שעה, אבל היא פשוטה ונעימה. המרחק מהמקום בו משאירים את המכונית – כקילומטר. גודל הבריכה כחמישה מטרים על שלושה. העומק כמטר.

הגעה: נוסעים מגורדוניה לכיוון אבו גוש ופונים ימינה לכיוון נטף. במזלג הכבישים בוחרים בשמאלי ונוסעים 3 קילומטר בכביש מפותל. מחנים את המכונית מול אנדרטת יער יהדות פולין. מכאן מתחילים ללכת בשביל רחב שמסומן שחור. לאחר כמאה מטר פונים שמאלה לשביל צר מסומן ירוק שמוביל לערוץ נחל כפירה. כאשר מגיעים לערוץ הנחל ממשיכים לצעוד בשביל הירוק ומטפסים במדרגות סלע וטראסות מצידו הימני עד שמגיעים לבריכה בין עצי התאנה.

עין נקופה

המעיין עין נקופה הוא חלק מנחל כיסלון שעובר סמוך לבתי מבשרת ציון. מי המעיין זורמים לבריכה קטנה ויפה שמעליה גג מקושת. המעיין שופץ ונקרא כיום על שם חיילי צה"ל אורי גרוסמן שנפל בלבנון וקיריל גונשין שנהרג בעזה. עץ תות ענק מטיל צל על הבריכה וסביבתה ויוצר מקום נעים במיוחד.

הגעה: נוסעים ממלון גורדוניה לכביש 1 וממשיכים למחלף הראל. פונים שמאלה וחולפים על פני קניון הראל. ברמזור הבא פונים שמאלה לרחוב היסמין. נוסעים 300 מטר ופונים ימינה לרחוב ביל"ו.
בקצה הרחוב ממשיכים בנסיעה בדרך שמסומנת אדום. לאחר 200 מטר מחנים ברחבה קטנה.
מכאן צועדים כרבע שעה ברגל. תחילה פונים ימינה וממשיכים בין המטעים. כאשר מגיעים לצומת שבילים בערוץ נחל כיסלון פונים ימינה בשביל האדום ובצומת הבא ממשיכים ישר בשביל הכחול.
חמש דקות אחר כך מגיעים למעיין משמאל לשביל תחת עץ התות.

עין טייסים

עין טייסים היא בריכה יפה, שאוגרת מים מן המעיין הנובע מההר. גודל הבריכה כשלושה מטר על שניים ועומקה כמטר. ההר שנקרא בעבר בערבית הר הכורדים (ג'בל אכראד) נקרא היום על שם טייסי חיל האוויר שמטוסם התרסק במקום ב 1948- . המעיין נקרא בעבר עין א-לוזה, שפירושו מעיין האגוז. פעם היה כאן בוסתן של כפר ששרידיו נראים בקושי. בסביבה יש הרבה עצי פרי ולצד המעיין צומח קטלב ענק ואדמדם. מקום יפה ושליו להפליא.

הגעה: נוסעים מגורדוניה לכביש 1 וממשיכים עד מחלף הראל. פונים ימינה לכביש 3965 ונוסעים דרומה עד כביש 395 בו פונים ימינה ונוסעים לקיבוץ צובה ומיד לאחר הכניסה לישוב פונים דרומה לדרך עפר משולטת (סימון ירוק) שמובילה 2.7 קילומטר עד המעיין.

עין כסלון

הבריכה קטנה, אליפטית ויפה. עומקה כמטר ושלושים. המים מגיעים אליה מנביעה בנקבה סמוכה והיא מלאה כל השנה. שיחים ענקיים של פטל קדוש שמניב פירות מתוקים יוצרים קיר לאורך השביל שמוביל למעיין. פעם קראו למקום עין כסלא והוא שירת את תושבי הכפר הערבי שגרו כאן עד 1948.
במושב הסמוך כסלון אימצו את השם על בסיס השם הערבי ושם העיר שמוזכרת בספר יהושע בנחלת שבט יהודה.

הגעה: נוסעים בכביש 395 עד יער הקדושים ליד כסלון. מחנים בחניון יער הקדושים, חוצים את הכביש ויורדים מערבה 200 מטר ואז פונים שמאלה בשביל ברור וצועדים 300 מטר.

טיולים בירושלים והסביבה:

Gordonia – Private Hotel | כתובת: מעלה החמישה 90835, ירושלים | הזמנות: 02-5331342 | ישיר למלון: 02-5331381

מקבוצת מלונות כרם: מלון יערים / מלון גורדוניה

יש מעט מקומות שמספרים בקול כה צלול וברור את סיפורה של הארץ. רק במעט מקומות אפשר לערוך היכרות עם העבר וליהנות כל כך מן ההווה. מלון גורדוניה החדש במעלה החמישה הוא אחד המקומות האלה. היכרות עם המקום הירוק והשקט פורשת בפנינו את סיפורה של הארץ. יש בו את הקסם וכוח המשיכה האדיר של נוף הרי ירושלים לצד השורשים, המאבקים, הרצון לחיים שלווים, הקשר אל האדמה, הגפנים, היערות וההרים.

על המדרון הצפוני-מערבי של הר הרוח, בלב הרי ירושלים ורק עשרה קילומטרים מן העיר, ניצבת אנדרטת אבן קטנה לזכרם של חמשת חברי גרעין ההתיישבות "גורדוניה". גורדוניה הייתה תנועת נוער ציונית-חלוצית שדגלה בערכי א"ד גורדון. חניכיה, צעירים שעלו לארץ כחלוצים, אימצו ערכים של עבודה וחינוך. חמשת חברי הגרעין נורו ב-1938 כאשר הכשירו דרך במעלה ההר. זמן קצר אחר-כך הוקם כאן הישוב שנושא את זכרם – מעלה החמישה.

קרא עוד

© כל הזכויות שמורות למלון גורדוניה

מלון גורדוניה
5% הנחה למזמינים ישירות מאתר הבית!