הקסטל - טיולים במכונית

מלון גורדוניה בלב הרי ירושלים הוא אתר נהדר לצאת ממנו לטיולים באזור הקרוב, במרחק נסיעה קצר. רבים ממסלולי הטיול קלים, נינוחים ומרתקים. בכולם אפשר לשלב נסיעה
במכונית לצד הליכה קצרה, הנאה מן הנוף, מהטבע ומהאוויר המצוין.

איפה? 4 קילומטר מדרום מזרח לגורדוניה. מצידו הדרומי של כביש 1.
איך להגיע? נוסעים מגורדוניה לכביש 1 וממשיכים בכיוון ירושלים עד מחלף הראל. במחלף הראל פונים דרומה לתוך הישוב מבשרת ציון. עוברים ליד בניין המועצה המקומית ומיד פונים ימינה ושוב ימינה. מולנו ניצב המבצר. ממשיכים בכביש ונכנסים לגן הלאומי.
מה כדאי? מיקומו של הקסטל העניק לו חשיבות עצומה במשך אלפי שנים. גם הצלבנים הבינו את חשיבות המקום. הם הקיפו את ירושלים בישובים ומבצרים כדי שיגנו על הדרכים לעיר. כאלה הם המבנים הצלבניים באבו גוש, בעין חמד, בצובה ובמקומות אחרים. הקסטל נקרא בעבר בלוואר (יפה נוף) והנוף יפה להפליא גם היום. הדרך לירושלים, הסמוכה לקסטל, נסללה כשביל מרוצף חצץ ב- 1869. במהלך מלחמת העצמאות התברר שלהר זה יש חשיבות אדירה. מי ששולט בו שולט למעשה על הדרך לירושלים. במבצע נחשון יצא כוח פלמ"ח בתחילת אפריל 1948 מקריית ענבים ותפס את הכפר ללא קרב. כמה ימים אחר כך נסוגו הכוחות תוך אבדות קשות ובהמשך חזרו והשתלטו על הקסטל. כאן נולדו כמה מן המיתוסים והאגדות של גבורת לוחמי מלחמת העצמאות. הכניסה לגן הלאומי בתשלום.

טיולים במכונית:

Gordonia – Private Hotel | כתובת: מעלה החמישה 90835, ירושלים | הזמנות: 02-5331342 | ישיר למלון: 02-5331381

מקבוצת מלונות כרם: מלון יערים / מלון גורדוניה

יש מעט מקומות שמספרים בקול כה צלול וברור את סיפורה של הארץ. רק במעט מקומות אפשר לערוך היכרות עם העבר וליהנות כל כך מן ההווה. מלון גורדוניה החדש במעלה החמישה הוא אחד המקומות האלה. היכרות עם המקום הירוק והשקט פורשת בפנינו את סיפורה של הארץ. יש בו את הקסם וכוח המשיכה האדיר של נוף הרי ירושלים לצד השורשים, המאבקים, הרצון לחיים שלווים, הקשר אל האדמה, הגפנים, היערות וההרים.

על המדרון הצפוני-מערבי של הר הרוח, בלב הרי ירושלים ורק עשרה קילומטרים מן העיר, ניצבת אנדרטת אבן קטנה לזכרם של חמשת חברי גרעין ההתיישבות "גורדוניה". גורדוניה הייתה תנועת נוער ציונית-חלוצית שדגלה בערכי א"ד גורדון. חניכיה, צעירים שעלו לארץ כחלוצים, אימצו ערכים של עבודה וחינוך. חמשת חברי הגרעין נורו ב-1938 כאשר הכשירו דרך במעלה ההר. זמן קצר אחר-כך הוקם כאן הישוב שנושא את זכרם – מעלה החמישה.

קרא עוד

© כל הזכויות שמורות למלון גורדוניה

מלון גורדוניה
5% הנחה למזמינים ישירות מאתר הבית!