החצר ההיסטורית ותצפית נהדרת

מלון גורדוניה במעלה החמישה ניצב בלב הרי ירושלים. הנוף הירוק, האוויר הצלול, עצי האורן, שורות הגפן הארוכות, קוראים לנו לצאת וללכת. המסלול הראשון מציע הליכה קצרה בחצר המלון. ההפתעה הגדולה היא שגם בהליכה כה קצרה, כמה מאות מטרים בלבד, נפגוש כאן את הנופים הרחבים, את ההיסטוריה המקומית, פנינה אדריכלית שמעטות כמוה בישראל ואת השורשים הכי עמוקים שלנו בארץ.

המסלול:
נצא מפתח המלון ונפנה ימינה. לאחר 50 מטר נפנה שוב ימינה לשביל סלול שעולה מעט ומקיף את מבנה מלון גורדוניה משמאלו. השביל מוליך אותנו אל החצר האחורית של המלון ואל כמה הפתעות. הראשונה היא בית פפרמן. המבנה שצורתו כסהר מעוגל, הוקם בשנות הארבעים ונועד לשמש בית הבראה לעובדי חברת האשלג הארצישראלית בים המלח. בנייתו של המבנה לא הושלמה עד מלחמת העצמאות. הבית נהפך ב-1948 לבסיס לוחמי פלמ"ח הראל ממנו יצאו לפעולות רבות. כיום יש בפתחו שלט בו כתוב "בית נובו – בית מרגוע לעובדי חברת האשלג". המבנה היפה, בן שתי קומות, יוצר קשת רחבה. ב-1955 הוא שופץ והוכשר לאירוח מבריאים. חדריו של בית פפרמן, שופצו מאז כמה פעמים וכיום הם חלק מחדרי מלון גורדוניה. מול המבנה קבעו אנשי קק"ל מפה שמציגה את מערך הישובים והקרבות ב-1948. לצידו ניצב עדיין משלט בן 70, והשלט לידו מתאר את המורשת המקומית המפוארת של מגיני הארץ. במלחמת העצמאות שימש הקיבוץ כבסיס של גדוד "פורצים", לוחמי הפלמ"ח מחטיבת הראל. יצחק רבין בן ה-24, ששימש אז כמפקד חטיבת הראל שהגנה על הדרך לירושלים, שהה עם מפקדתו במעלה החמישה, ביום בו הוכרזה המדינה. נעקוף את המשלט מימין ונרד מעט לעבר מרפסת תצפית יפה שצופה מזרחה ודרומה. מכאן אפשר לשוב למלון ואפשר להמשיך לטיול במסלול הבא – בקיבוץ מעלה החמישה.

זמן: כחצי שעה.
מרחק: 300 מטר.
קושי: קל מאוד.

טיולים בירושלים והסביבה:

Gordonia – Private Hotel | כתובת: מעלה החמישה 90835, ירושלים | הזמנות: 02-5331342 | ישיר למלון: 02-5331381

מקבוצת מלונות כרם: מלון יערים / מלון גורדוניה

יש מעט מקומות שמספרים בקול כה צלול וברור את סיפורה של הארץ. רק במעט מקומות אפשר לערוך היכרות עם העבר וליהנות כל כך מן ההווה. מלון גורדוניה החדש במעלה החמישה הוא אחד המקומות האלה. היכרות עם המקום הירוק והשקט פורשת בפנינו את סיפורה של הארץ. יש בו את הקסם וכוח המשיכה האדיר של נוף הרי ירושלים לצד השורשים, המאבקים, הרצון לחיים שלווים, הקשר אל האדמה, הגפנים, היערות וההרים.

על המדרון הצפוני-מערבי של הר הרוח, בלב הרי ירושלים ורק עשרה קילומטרים מן העיר, ניצבת אנדרטת אבן קטנה לזכרם של חמשת חברי גרעין ההתיישבות "גורדוניה". גורדוניה הייתה תנועת נוער ציונית-חלוצית שדגלה בערכי א"ד גורדון. חניכיה, צעירים שעלו לארץ כחלוצים, אימצו ערכים של עבודה וחינוך. חמשת חברי הגרעין נורו ב-1938 כאשר הכשירו דרך במעלה ההר. זמן קצר אחר-כך הוקם כאן הישוב שנושא את זכרם – מעלה החמישה.

קרא עוד

© כל הזכויות שמורות למלון גורדוניה

hp_logo.png

חבילת חורף מפנקת במיוחד!​

  • סוויטה עם בריכה
  • ארוחת שף - בוקר וערב.
  • *טיפול מפנק אצלנו בספא
  • במחירים שאסור לכם לפספס

* הטיפול הינו טיפול יחיד
תקף במהלך חודש דצמבר 2019 במוצ"ש ואמצע שבוע
בימים א' -ד'.